כשאנחנו רוצים לעשות כושר או לפתח את הגוף שלנו, עומדות בפנינו מספר אופציות. אנחנו יכולים להשתמש בתוכניות אימון רנדומאליות אשר ניתן למצוא באתרי אינטרנט שונים, אנחנו יכולים לכתוב בעצמנו תוכנית כושר על פי הידע שעומד לרשותנו ובהתאם למה שאנחנו חושבים שאנחנו מסוגלים לעשות, וכן אנחנו יכולים ללכת אל מכון כושר או להשתמש בשירותיו של מאמן כושר אישי.

באופן טבעי, האופציה הטובה ביותר היא להשתמש באיש מקצוע שיספק לנו תוכנית כושר מתאימה. אין טעם לכתוב תוכנית מבלי להכיר את התחום היטב ובטח שאין טעם לקחת תוכנית כושר רנדומאלית מהאינטרנט ולעבוד על פיה. תוכנית כזו לא יכולה לעזור לנו, מאחר ומי שכתב אותה לא מכיר אותנו באופן אישי, לא יודע מה הם מאפייני הגוף שלנו, לא יודע באיזה מצב גופני ובריאותי אנחנו, לא יודע מה אנחנו מסוגלים לעשות, כמה זמן אנחנו מסוגלים להתאמן ועוד.

תכנית אימון טובה מתבססת על מספר פרמטרים:

ראשית, גיל ומצב בריאותי. מן הסתם, ילד צעיר לא יקבל תוכנית שבחור אחרי צבא יקבל, ואיש מבוגר לא יקבל תוכנית שמתאימה לצעירים. הכל מתבסס על פי הגיל של המתאמן והמצב הבריאותי שלו.

שנית, זמן אימונים. כל תוכנית מתבססת על השאלה, כמה זמן יכול המתאמן להשקיע בשבוע באימונים, כמה שעות, מה האפשרויות שעומדות לרשותו.

שלישית, מטרות ויעדים. הכל מתנקז לשאלה, מה המטרות והיעדים של המתאמן. האם הוא רוצה לרדת במשקל, האם הוא רוצה לפתח מסת שריר, להיכנס לכושר. על פי המטרות והיעדים שלו, תיכתב תוכנית מתאימה.

ארבע, התקדמות ועקביות. תוכנית אימונים בין אם זה במכון כושר ובין אם זה תוכנית ריצה או כל תוכנית אחרת, מבוססת על קצב התקדמות מסוים. צריך לבחון כיצד המתאמן יכול להתקדם מנקודה לנקודה, ובכל פעם לעלות את רמת הקושי על מנת שהוא יוכל להתקדם יותר.

חמש, תהליך עבודה נכון. התהליך הנכון ביותר לאימונים הוא בנייה של הגוף, התאוששות, שיקום ואז בנייה נוספת. יש תהליך הדרגתי, במהלכו בונים את הגוף אך גם נותנים לו לנוח ולהתאושש.